Liigu edasi põhisisu juurde Ligipääsetavus

Ligipääsetavuse avaldus

Jäta leivapuru vahele

Virumaa Rannakalurite Ühing MTÜ
Veebiaadress: https://www.vrky.ee
Viimati uuendatud: 14.12.2024

Mis on ligipääsetavus?

Ligipääsetavus erinevates digikeskkondades tähendab, et veebilehti ja mobiilirakendusi saavad kasutada kõik, ka inimesed, kel on puue või mõni muu erivajadus. Näiteks ei saa motoorikapuudega inimene kasutada hiirt, puuteplaati või puuteekraane. Sellisel juhul on tarvis, et veebilehe või rakenduse kõik funktsioonid ja elemendid oleksid kättesaadavad ja kasutatavad ka klaviatuuri abil.

Ligipääsetavust puudutav seadusandlus ja standardid

Veebilehtede ja mobiilirakenduste ligipääsetavus on aina enam kohustuslik läbi erinevate seaduste. Näiteks kohustab Euroopa Liidu direktiiv 2016/2102 enamikke avaliku sektori ettevõtteid järgima veebi ligipääsetavuse nõudeid, mis on koondatud standardisse EN 301 549. Eestis kontrollib ja kehtestab direktiivi täitmist Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.

Sama amet hoiab silma peal ka erasektorit puudutavatel ligipääsetavuse nõuetel, nimelt Euroopa Liidu ligipääsetavuse aktil, mis on Eesti seadusruumis tuntud ka kui Toodete ja Teenuste Ligipääsetavuse seadus. See kehtestab ligipääsetavuse järgmise kohustuse järgmistele valdkondadele:

WCAG

Üleval mainitud standard EN 301 549, mis Euroopa Liidu liikmesriikides veebide ja äppide ligipääsetavuse detaile kirjeldab, baseerub veebilehtede ligipääsetavuse suunistel, tuntud ka kui WCAG, täpsemalt selle versioonil 2.1 ning tasemel AA.

WCAG suunised ei ole tegelikult standard, need on, nagu nimigi ütleb, soovitused tagamaks kõigile võimalikult võrdne ligipääsetavus veebilehtedel. Juhised ise on üsnagi tehnilised ja keerulise sõnastusega, mis paljudes inimestes, kes veebi ligipääsetavusega algust teevad hulgaliselt segadust tekitavad. Aga nende universaalsus ning laiad kasutusvõimalused on teinud WCAG-st maailmas tuntuimad veebi ligipääsetavuse juhised.

Meie ligipääsetavus

Sinu ees oleva kodulehe loomisel on arvestatud WCAG 2.1 veebi ligipääsetavuse standardi suuniseid. Lehte pidevalt muutes ja arendades püüdleme me vastata minimaalselt standardi AA tasemele ning osaliselt kasutame me ka standardi AAA taseme suuniseid.

Oleme lehe ja sisu loomisel arvestamas nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, keele-, õppimis-, ja psüühiliste erivajadustega kasutajatega. Kui leiad lehelt ligipääsetavuse alaseid vigu, veebilehe kasutamisel esineb probleeme või soovid meie lehte kasutades ligipääsetavuse alast nõu, võta julgesti ühendust aadressil info@vrky.ee.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.
Valik populaarseid ekraanilugejaid:

JAWS (Windows) https://www.freedomscientific.com/
VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
NVDA (Windows, tasuta) https://www.nvaccess.org/download/
SystemAccess (Windows) https://www.serotek.com/systemaccess